2023. március 2-án elindítottuk a Debrecen épített öröksége című podcastot. Löki Viktor és Mikos Ákos Debrecen Podcast című műsorába társultunk az Építész/kul/túra csapatával (Radics Beatrix, Müller Annamária, Harangi Attila).
https://www.facebook.com/people/%C3%89p%C3%ADt%C3%A9szkult%C3%BAra/100069540412103/
A felvételeket a Telekom Kraft stúdiójában rögzítjük, amelyet azúton is köszönünk:
A Debrecen építészeivel készített interjúk során a személyes és szakmai életutakon keresztül szeretnénk a város építészetét megismerni. A város arculatát meghatározó építészeket milyen hatások formálták? Különböző időszakokban hogyan látták a várost? Elsősorban a városfejlődés legveszélyeztetettebb épületeit, a földszintes cívis lakóházakat szeretnénk bemutatni, azonban a téma számos területet érint, például a műemlékvédelem és urbanisztika mentén.
2023. május 15. - Pataky Emőke
https://open.spotify.com/episode/2M4EG4X75L6Yk0OdSMFleP?si=f_0SALTVSyOrQZMuJ7IVjQ&nd=1
Pataky Emőke építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, egyetemi tanár, városvédő 50 éve él Debrecenben. Esztergomban született, érettségiig Békéscsabán tanult, majd 1970-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen diplomázott építészként. 1972-ben Debrecenbe költözött családjával és a Debreceni Tervező Vállaltnál dolgozott, ekkor Balmazújvároson az iskolát és az óvodát tervezte. 1975-ben a tervezés helyett a Ybl Miklós Műszaki Főiskolán kezdett el tanítani építészettörténet, műemlékvédelem, népi építészet tárgyakat, egészen 2010-ig. A hallgatóknak rendszeresen szervezett falukutató és felmérőtáborokat Hajdú-Bihar megyei településeken. 1982-ben elvégezte a Budapesti Műszaki Egyetemen a műemlékvédelmi szakmérnöki képzést. 1995-től népi műemléki felügyelőként is dolgozott a Műemlékvédelmi-, később Kulturális Örökségvédelmi Hivatalban: Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék mellett korábban Békés megyében is. 1985 óta fényképezi a műemlék épületeket, 1993-tól közel 50 kiállításon mutatta be a hagyományos népi építészet értékeit. Értékmentő munkáját Kós Károly-, Forster-, Podmaniczky- és Vargha László-díjjal ismerték el.
2023. április 8. - Legány Péter
Legány Péter építész, mérnöktanár tervezte a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumot, amely a Péterfia utca 28. szám alatti cívisházban nyílt meg 1982-ben. Budapesten született 1939-ben, de Derecskén nőtt fel. Debrecenben a Fazekas Mihály Gimnáziumban érettségizett 1957-ben, majd Budapesten az akkori Műegyetemen szerzett építész diplomát 1962-ben. Diploma után Debrecenbe küldték dolgozni, ami megpecsételte viszonyát a cívisvárossal, mégis ma napig itt él. A Hajdú-Bihar megyei Tanácsi Tervező Vállalatnál tervező építészként dolgozott, számos középületet, iskolát, óvodát és társasházat tervezett a megyében. A vállalat felújítási csoportvezetője is volt egy időben, másik műemléki munkája Hajdúböszörményben a Hajdúsági Múzeum felújítása. 1989-től 2004-ig a Péchy Mihály Építőipari Technikumban volt mérnöktanár.
2023. március 2. - Gábor István
Gábor István 2019 óta Debrecen város főépítésze. 1967-ben született Debrecenben, egy óvárosi cívisházban, ahol ma is lakik a családjával. A helyi építőipari középiskola és főiskola elvégzése után Budapesten a Műegyetemen diplomázott építészként 1995-ben. A diploma után egyből hazatért Debrecenbe és tervező építészként dolgozott Kőszeghy Attila irodájában. 2003 óta településtervezőként a közigazgatásban dolgozik.